Staff

Teresa L. Garrett

Lab Manager

M.A. Miami University, 2006

B.S. Wright State University, 2001

Lori L. Goss

Research Associate

A.S.  University of Cincinnati, 1994

B.A. Otterbein College, 1991

Please reload

PhD Students

Christiana Draper

MD/PhD Candidate (Biomedical Sciences)

B.A. (Psychology), 2015, Summa Cum Laude

Carl Storm Underrepresented Minority Fellowship, 2019

NIH Diversity Supplement Recipient PA-18-586, 2018 

URM (Underrepresented in Medicine) Scholarship Recipient, 2016-2017

UCIE Scholarship Recipient, 2016

Naomi Kim Medical Mission Scholarship Recipient, 2016

Phi Betta Kappa Honor Society, 2015 

United States Navy Reserve Officer's Training Scholarship Recipient, 2011-2015

Justin Estepp

PhD Student (Biomedical Engineering)

M.Sc. (Biomedical Engineering), 2015

B.Sc. (Biomedical Engineering), 2006

 

Dayton Area Graduate Studies Institute/AFRL Student-Faculty Research Fellowship, 2006-2008

Excellence in Teaching Award Nomination, College of Engineering and Computer Science, 2006/2007

Excellence in Teaching Award Nomination, College of Engineering and Computer Science, 2007/2008

Outstanding Graduate Student, Department of Biomedical, Industrial, and Human Factors Engineering, 2007/2008

Maura Curran

MD/PhD Student (Biomedical Sciences)

B.S. (Neuroscience) 2015, Summa Cum Laude

Neuroscience Departmental award, 2016

Garver Award, 2014

Presidential Scholarship, 2013-2015

Mohamed Mousa

PhD Student (Biomedical Engineering)

M.Sc. (Biomedical Engineering), 2017 

​B.Sc. (Biomedical Engineering), 2013

Morgan Highlander

PhD Student (Biomedical Engineering)

M.Sc. (Biomedical Engineering), 2018

B.Sc. (Electrical Engineering), 2016

First Year in Engineering PhD Assistantship Award, 2018/2019

Tau Beta Pi Fellowship, 2016/2017

Outstanding Student in Electrical Engineering, 2016 

Please reload

MSc Students

Hasan Farid

MSc Student (Physiology and Neuroscience)

B.Sc. (Biological Sciences, w/ Honors), 2017

NCBP Sherrington Award, 2018

Dean’s List, 2016-2017

Roger Anderson Bursary, 2016-2017

Jennel Chumney

MSc Student (Physiology and Neuroscience)

B.Sc. (Biomedical Engineering), 2018, Magna Cum Laude

 

College of Science and Mathematics Tuition Scholarship, 2019-2020

Mosier Scholarship, 2019-2020

Nelson Faeber Endowed Scholarship, 2018-2019

Choose Ohio First Scholarship, 2017-2018

Heinz P. Murka Scholarship, 2017-2018

William R. James Fund CECS Scholarship, 2017-2018

Tau Beta Pi Engineering Honor Society, 2017

Raider Excellence Scholarship, 2014-2018

Joshua Harris

MSc Student (Biomedical Engineering)

B.Sc. (Biomedical Engineering), 2018

Valedictorian/Salutatorian Scholarship, 2014

Competitive Honors Scholarship, 2014

Harry W Moore Memorial Scholarship, 2019

Kevin E Alexander

MSc Student (Biomedical Engineering)

B.Sc. (Biomedical Engineering), 2018

Dean’s List – Highest Honor (Spring and Fall, 2015)

Dean’s List – Highest Honor (Spring and Fall, 2016)

Matthew Murphy

MSc Student (Anatomy)

B.S. Southern Illinois University, 2015

(Student-Athlete)

Lee Wintermute

MSc Student (Biomedical Engineering)

B.Sc. (Biomedical Engineering), 2018

Dean’s Excellence Award, 2018

Tau Beta Pi Honor Society, 2016

Valedictorian scholarship, 2014

Competitive Honors scholarship, 2014

Please reload

Undergraduate Students

Edward Tokasz

Undergraduate student (Computer Engineering)

Valedictorian Scholarship, 2019

Jennifer Petras

Undergraduate Student (Biomedical Engineering)

Dean`s List – (Fall 2017, Fall 2018, Spring 2019)

Virginia Arlene Di Flora Memorial Scholarship, 2018

Valedictorian Scholarship, 2017

Lauren Hecht

Undergraduate student (Neuroscience, minor in Public Health)

Valedictorian Scholarship, 2017, 2018, 2019

Phoenix Education Grant, 2017, 2019

Student Union Scholarship, 2018

Honors Abroad Scholarship, 2018

Callahan/Gavin Scholarship, 2017

Miracle Math Scholarship, 2017

Leila K. Jaber

Undergraduate student (Neuroscience, minor in Psychology and Business)

Dean’s List – Highest Honor (Fall 2016 through Spring 2019)

William R. James Fund for Science and Engineering (COSM) (Fall 2018, Spring 2019, Fall 2019, Spring 2020)

Robert G. Chollar Scholarship (Fall 2018 and Spring 2019)

Omar Iskandarani

Undergraduate student (Neuroscience and minor in Psychology, pre-medical track)

Dean’s List – Highest Honor (Spring, and Fall, 2018)

Dean’s List – Highest Honor (Spring, Summer, 2019)

Weston Gelford

Undergraduate student (Biomedical Engineering)

University Academic Scholarship, 2017, 2018, 2019

Choose Ohio First Scholarship, 2017, 2018, 2019

Tau Beta Pi Honor Society, 2019

Dean's list - Fall 2017, Spring 2018, Fall 2018

Please reload

Alumni

Shaker Dukkipati

MSc Graduate (Neuroscience & Physiology)

Moved to: MD/PhD Student, University of Nebraska

M.Sc. (Neuroscience & Physiology), 2016

B.A. (Bioethics), 2013

 

Graduate Student Excellence Award, 2016

Graduate Retention Scholarship, 2015

John Allen

MSc Graduate (Anatomy)

Moved to: MD Student, Ohio University

 

M.Sc. (Anatomy), 2017

​B.Sc. (Biomedical Engineering), 2014

 

Graduate Student Excellence Award, 2017

Dean's Leadership Institute, 2013

Choose Ohio First Scholarship, 2012, 2013

Matthew Dancy

MSc Graduate (Neuroscience & Physiology)

Moved to: Clinical research coordinator - Cincinnatti Childrens Medical Center

M.Sc. (Neuroscience & Physiology), 2017

B.Sc. (Physiology and Kinesiology), 2013